Csarodai református templom
A „MOSOLYGÓ SZENTEK” TEMPLOMA
A település legmagasabb pontján, a Csaroda patak által közrefogott dombon álló templom építése a Káta-nemzetséghez köthető. Az épület az Árpád-kori magyar templomépítészet klasszikus példája. A kőalapokon nyugvó téglaépületet a 13. században emelték, ekkor készült a körerkélyes fatetős torony, a hajó és az egyenes záródású, két gót ablakkal világított szentély is. Ez utóbbiban gótikus hatások is felfedezhetők (bordás keresztboltozat), a zárókövén pedig az Agnus Dei (Isten báránya) látható. A templomhajót a szentélytől – korabeli festéssel díszített – diadalív választja el. A templombelsőben két oszloppal megtartott uradalmi karzat látható, amelynek fakazettás mennyezetét a 18. századig nem látták el festéssel.
A „MOSOLYGÓ SZENTEK” TEMPLOMÁNAK FESTMÉNYEI:
A hajó bal oldali falán látható alakok a 14. század elején készültek.
Későbbiek a szentély falán látható apostolok, akik közül csak 6 látható, valamint Szent Katalin és Szent Dorottya, az ablak fölötti Krisztus-ábrázolás, itt megjelenik díszítőmotívumként az „Anjou-liliom” is.
A református egyház kezelésébe került templom falaira 1642-ben népi reneszánsz stílusban virágos ornamentika került. Ezek a képek együttesen lenyűgöző belső teret hoztak létre.
A festett famennyezet, a padok és a fa szószék 1777-ből való.
Az épület helyszíne: Csaroda (Tiszahát).
Az épület koordinátái: é. sz. 48,1570°, k. h. 22,4578°
Méretarány a Mini Magyarországban: 1:25
TUDTA?
A templom falán talált freskókat - arckifejezésük után - mosolygó szenteknek is nevezik.
A templombelsőben van az 1758-as Rhédey-epitáfium, azaz az elhunytról megemlékező díszes kép.
Az orvosszenteket, Kozmát és Damjánt bizánci stílusban festették meg.
A környékbeli templomok sajátossága, hogy kő hiányában téglából épültek, ez egész Magyarországon egyedülállónak számít.
A környékbeli hasonló stílusú és korú templomok azonosságai egy közeli templomépítő műhely létezésére, illetve mesterek közösségére enged következtetni.
A templom tornyában sohasem volt harang, a 18. században a templom mellé építettek szoknyás haranglábat, a harang ebben található.
A CSARODAI REFORMÁTUS TEMPLOM SZÁMOKBAN
A templombelső hossza 9,5 méter, szélessége 5,8 méter, magassága 7 méter.