Jáki templom
AZ EGYETLEN ÉPEN MARADT, ROMÁN KORI NEMZETSÉGI MONOSTORTEMPLOM
A kiváló, messziről is jól látható helyen emelt, körítőfallal övezett apátsági bencés templomot Jáki Nagy Márton, a Ják-nemzetség ura kezdte el építtetni 1220 körül. Maga az építkezés elhúzódott, három szakaszban valósult meg.
Az első szakaszban az északi fal és az apszis készült el, a második szakaszban a templom méretein változtattak – nőtt többek között a belső pillérek száma is. Ekkor készültek a faragványok is, amelyek készítői nyugatról jöttek, így tetten érhető bennük a francia és a normann hatás. A kor legmodernebb technikájával készült a boltozat. Ekkor épültek a tornyok is, és valószínűleg a tatárjárás vetett véget ennek az építési szakasznak, ekkor halhatott meg az építtető, mert a templomban temetési freskó látható. A harmadik szakaszban dunántúli építők dolgoztak, ekkor készültek el a mellékhajók.
Amádé győri püspök 1256-ban szentelte fel a templomot Szent-György tiszteletére. Az ő szobrát a templom mellékhajójában láthatjuk, képét a főoltár mögé festették fel.
Az apátsági (kolostori) templom nem a falu lakosságának érdekeit szolgálta, ezért 1250 körül - közvetlenül a templom mellett - megépült a Szent Jakab kápolna.
A törökök 1532-ben megrongálták, majd a szombathelyiek felgyújtották, de a templom villámcsapást is elszenvedett. Az erősen megrongálódott tornyokat és az épületet 1896-1904 között Schulek Frigyes vezetésével restaurálták, helyreállították a tornyok tetejét és a bélletes kaput is. (Sokszorosan tagolt, befelé mélyülő kapu, amely homlokfalra és kapura oszlik.)
A Mária-oltár restaurálásakor 1991-ben találták meg a jáki gótikus szárnyas-oltárt, négy képpel. A templomban ma a helyreállított oltár és 15. századi Mária-szoborral együtt megtekinthető.
A templom román kori (észak-déli) tájolású, az épület dísze a bélletes főkapu. Az apostolok és Krisztus szobrain kívül látható egy bárány kereszttel és két önmagát marcangoló sárkány szobra is. A kapu gazdag geometriai mintázatokban is, ami a normann díszítőstílus sajátossága. A bejárat két oldalán oroszlánok állnak – sajnos másolatok. A belső fülkékben a gyermekét tartó Mária és az oroszlánnal küzdő Sámson szobrai láthatók. Az északi falon állatfigurák, szobrok láthatók. A keleti falon az állatszobrokon kívül egy emberfő is látható – ez egyes vélemények szerint IV. Béla arca, mivel az építéskor ő volt az uralkodó.
A templom belül a kis ablakok miatt sötétnek tűnik, de nagyon mély benyomást tesz mindenkire a hatalmas belső tér. A bejárat fölött egyetemes főúri karzat, ülőfülke található. A hajókat nyolcszögű pillérek választják el egymástól. A pillérek gazdagon díszítettek, a gyámkövek szintén. A templom eredetileg ki volt festve, jelenleg a 18. századi képek láthatók a templomban.
Az épület helyszíne: Ják
Az épület koordinátái: é. sz. 47° 08′ 21″, k. h. 16° 34′ 56″
Méretarány a Mini Magyarországban: 1:25
TUDTA?
Az egyetlen épen maradt, román korból származó nemzetségi monostortemplom hazánkban.
Szerkezetét tekintve bazilika, azaz háromhajós templom
A felújításkor (1896-1904) 200 vagon követ hozattak, ezekből újították fel a tornyokat, így azok újabbnak látszanak, mint a templom maga.
A főbejáratnál csak Krisztus és két apostol feje eredeti, a többit a törökök megrongálták és csak később pótolták őket
A főbejárat, mivel az épületet méretét építés közben változtatták, kisebb ezért két apostol már nem fért el a kapuboltozaton, ők „kispadra” szorultak, a tornyok homlokzatán lehet őket látni.
Az északi fal díszítései között találhatunk disznófejű, kutyaszerű lényt és skorpiót is.
Az északi homlokzat közepén van egy fehér kő, aminek a helyiek varázserőt tulajdonítanak. A lányok zarándokolnak el ide, kaparnak egy kis port a kőről, pogácsába sütik és megetetik az udvarlójukkal, hogy sikeres és hosszú legyen a házasságuk.
A templomkert Mária Terézia rendeletéig temetőként funkcionált.
A templomkertben három olyan kő van, ami római eredetű – a népnyelv ördögköveknek nevezi őket. A legenda szerint az ördög azokkal akarta lerombolni a templomot, mert az annyira szép volt, hogy megirigyelte.
FILMEK, TÖRTÉNETEK, AMELYEKBEN SZEREPEL
Fotó diavetítés a jáki templomról
Légifelvétel a templomról
Diavetítés a jáki templomról