Székelyderzsi unitárius erődtemplom
A „SZALONNÁS TEMPLOM”
Építése: 13-17. század
Stílusa: gótikus (templom)
Az UNESCO által a világörökség részévé kikiáltott templom több szakaszban épült. Legrégebbi része a 13. században, a tatárjárás után emelt szentély, a templomhajót a 13.-14. század fordulóján építették – erre utal a diadalív falában elhelyezett rovásírásos tégla. A hajót a 15. században gótikus stílusban átépítették. A templom belsejében páratlan szépségű festménytöredékeket találtak, a Szent László mondakörbe tartozó képekkel. Az 1600-as évek elején a templomot megerősítették, ekkor épültek a falak, bástyák és a toronybástya is. (Ez utóbbi fala 11 méteres magasságig középkori eredetű.) Mindezeket az építkezéseket a Petky-család is finanszírozta, címerük és díszes sírkövük megtalálható a templomban.
Az erődtemplom három részből áll: templom, fal és a torony. A falakat a 17. század elején építették, miután a Básta seregei végigdúlták a környéket. A templom tetején lévő védelmi emeletet is ekkor emelték – különösen figyelemreméltók a lőrések és a szuroköntők. A déli falszakaszon lévő bástyán napóra látható, szegletkövén az A.D. 1622 felirattal, amely építésének évét jelzi. A vártemplomot 1661-ben a törökök megtámadták, feldúlták. A várfal tetején lévő „gyilokjárót”, miután feleslegessé vált, 1788-ban lebontották, a falhoz félnyeregtetős színeket építettek, itt tárolta élelmiszerei egy részét a lakosság. A bástyákban kampókon a szalonna, kolbász, a színekben a burgonya, kukorica, liszt volt tárolva. A templom zárva volt, hogy senki se járhasson rá az élelmiszerekre, „nehogy a sonka átugorjon egy másik kampóra”. Hetente egyszer lehetett a készletekből elvenni. (A falu a szájára vette azt, akinek nem volt elég egyszer kivenni.) A több mint kétszáz éves hagyományt a falu lakossága ma is élő örökségként őrzi. Élő hagyományként a köréje épülő szokásrenddel a világon egyedülálló látványosság.
A torony a várfalhoz képest a ferde elhelyezkedéséből feltételezhető, hogy egykor egy görbe alaprajzú védőfal vehette körbe a templomot. A torony alja (11 méteres magasságig) középkori eredetű. A kaputorony aljában kettős kapu található, amely a véderőt volt hivatott növelni.
A várfal délnyugati sarkában van a védelmi célokra ásott kút. A helyiek vallási hagyománya szerint csak a kút vizével lehet keresztelni.
Az épület helyszíne: Székelyderzs (Románia)
Az épület koordinátái: É 46° 11,896' K 25° 13,010'
Méretarány a Mini Magyarországban: 1:50

TUDTA?
A téglán található írásnak nem csak a keletkezése, de olvasata is vitatott. A fordítási változatok közül a legelfogadottabb: „Miklós Derzsi apa-pap”. A templomban található fapadokat 1790-ben állították fel, és azokat fizetés arányában osztották ki a családoknak, azzal a kikötéssel, hogy minden családtag csak az ő családjának padjába ülhet. A bejárattól jobbra az első kép Pál apostol megtérését ábrázolja. A damaszkuszi úton történt eseményt, az utána következő néhány napot és a megkeresztelkedést egyetlen fényképbe sűrítette az alkotómester. A szakállas arcban valószínű, hogy a mester önarcképét láthatjuk viszont. A kísérő katona a zászlójának latin nyelvű feliratából az derül ki, hogy a falkép 1419-ben készült. A Szent László-legendát öt egymásba folyó jelenetben festették meg: Felvonulás és Ütközet, A kun üldözése, Párviadal, A kun lefejezése, László pihenése. A történet ferde hálókeretbe illeszkedő, csillagos, virágmotívumos háttér előtt játszódik le. A képsor eleje hiányzik, a lemállott részek alatt valószínűleg a Szent László nyomában vágtató magyar sereget ábrázolhatták. A templom 1759-ben készített szószékét díszes korona díszíti, amelynek felirata: "Kiálts teljes torokkal, mint a trombita". A lebontott gyilokjáró miatt „felszabadult” falrészekhez félnyeregtetős színeket építettek. A déli harangszó 1871-ig csak szent György napjától Szent Mihály napjáig volt hallható. 1871-től naponta háromszor harangoznak: reggel, délben, este. A napi harangozáson kívül szertartások alkalmával és „nagy idő" esetén is harangoznak. A toronyban található nagy harangot Petky János öntette Derzsben 1607-ben Az idelátogató turistáknak szánt egyik attrakció a szalonnakóstolás. Az Apafi Mihály fejedelem édesanyja által épített bástyában lehet kóstolni a helyiek szalonnáját.
A SZÉKELYDERZSI UNITÁRIUS ERŐDTEMPLOM SZÁMOKBAN
A torony magassága ma 38 méter, eredetileg tíz méterrel kisebb volt, de 1866-ban megemelték
A templom hossza 28 méter, szélessége 7,5 méter, belső magassága 15 méter, külső magassága húsz méter
A sarokbástya öt méter magas